Categories :

Kosmetyczne wybielanie zębów — na czym polega?

Każdy pacjent zasiadający na fotelu stomatologicznym marzy o zniewalającym i białym uśmiechu. Często bywa jednak tak, że nie mamy ochoty wydawać dużych sum na specjalistyczne zabiegi u dentysty. Warto zatem sprawdzić, czym jest kosmetyczne wybielanie zębów. Jest to bezpieczny i przy okazji niedrogi zabieg. Na czym dokładnie polega i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Kosmetyczne wybielanie zębów – o co chodzi w tym zabiegu?

W najprostszym ujęciu, kosmetyczne wybielanie zębów polega na zastosowaniu specjalnego żelu z wysoką zawartością nadtlenku wodoru. Jest to chemiczny wybielacz, który można również spotkać w preparatach stosowanych w chemii gospodarczej. Kosmetyczka najczęściej stosuje również wodorowęglan sodu, który z kolei wykorzystywany jest do produkcji proszku do pieczenia.

Wybielanie zębów taką metodą przede wszystkim polega na niwelowaniu przebarwień, które powstają na skutek nieprawidłowej pielęgnacji. Może się do tego przyczynić również spożywanie produktów o intensywnym zabarwieniu jak chociażby kawa, herbata czy czerwone wino. Nie można również zapominać, że negatywny wpływ na wygląd naszego uzębienia ma palenie papierosów. Aby pozbyć się niechcianych plamek, stosuje się wyżej wspomniany żel, a aktywuje za pomocą niebieskiego światła specjalnej lampy LED. Pod jej wpływem zachodzi reakcja fotochemiczna, dzięki której przebarwienia utleniają się na powierzchni szkliwa. Co jednak istotne, bariera ochronna zęba nie zostaje naruszona. Zabezpieczone są również dziąsła, a także kości.

Zabieg ten nie jest również bardzo długi, bo zazwyczaj trwa on około 20 minut. Jest również całkowicie bezbolesny, dlatego z powodzeniem mogą z niego korzystać osoby, dla których wizyty stomatologiczne kojarzą się z dyskomfortem. Już jedna sesja potrafi rozjaśnić uzębienie do nawet ośmiu odcieni. Wszystko jest jednak zależne od indywidualnego pacjenta. Jeśli będziemy stosować białą dietę oraz przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, efekt może utrzymać się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dla optymalnych rezultatów zalecane jest powtarzanie zabiegu co 3 miesiące. Cały proces powinien być wykonywany przez osobę o kwalifikacji medycznej.

Przygotowanie do zabiegu i jak działać po nim? Przydatne porady

Aby wykonać zabieg wybielania w gabinecie kosmetologicznym, musimy najpierw zadbać o zdrowie naszych zębów. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy także stosować żadnych domowych środków, które mogą spowodować nadwrażliwość. Z kolei po odbytej sesji wybielania nie powinno się jeść nic przez około godzinę, a przez następne trzy zachowywać tak zwaną białą dietę. Chodzi w niej głównie o unikanie pokarmów, które mogą zabarwić nam zęby. Efektu zabiegu wybielania zębów może utrzymać się znacznie dłużej, jeśli nie będziemy zbyt często pić kawy oraz herbaty. Tak samo, jak w przypadku rozjaśniania uzębienia u stomatologa, będą nam potrzebne odpowiednie produkty do mycia i dbania o higienę jamy ustnej.

Czy są przeciwwskazania do kosmetycznego wybielania zębów?

Dla większości osób zabieg ten nie będzie sprawiać żadnych problemów, jednak jak w większości przypadków pewne przeciwwskazania istnieją. Chodzi głównie o nadwrażliwość na światło oraz przyjmowanie leków o charakterze fotouczulającym. Zanim wybierzemy się do kosmetyczki, warto sprawdzić tę kwestię na fotelu dentystycznym. Nie można podjąć się tego zabiegu również w przypadku stwierdzenia nowotworu oraz w trakcie przyjmowania chemioterapii.

Dodaj komentarz