Każdego dnia, wykonując demakijaż czy pielęgnację twarzy, zużywamy przynajmniej kilka płatków bawełnianych. Ze względu na to, że świadomość społeczeństwa dotycząca zanieczyszczenia środowiska jest coraz większa, staramy się szukać alternatyw dla produktów jednorazowych, zastępując je wyrobami wielorazowymi. Jeżeli więc los planety nie jest nam obojętny, powinniśmy przyjrzeć się swoim codziennym przyzwyczajeniom i nieco je zmodyfikować. Czym zastąpić waciki kosmetyczne? Podpowiadamy.
Wielorazowe płatki kosmetyczne – w duchu zero waste
Coraz więcej firm kosmetycznych, którym przyświeca idea less waste, w swojej ofercie posiada wielorazowe płatki kosmetyczne. Jak sama nazwa wskazuje, można je wykorzystywać wielokrotnie, ponieważ bez problemu można je prać ręcznie, a nawet w pralce, wysuszyć i ponownie zastosować. Takie płatki kosmetyczne wykonane są z takich materiałów jak bawełna czy włókna bambusa.
Takie produkty to doskonała propozycja dla kobiet, które nie chcą całkiem zrezygnować z płatków kosmetycznych, lecz chcą zrezygnować z płatków jednorazowych ze względu na ich duże zużycie czy troskę o środowisko. Wielorazowych wacików kosmetycznych używa się w taki sam sposób jak jednorazowych. Oznacza to, że można je stosować, wykonując demakijaż, zmywając maskę do twarzy na przykład glinkę, kwasy czy nakładając na skórę tonik, by przywrócić jej naturalne pH. Nie nadają się jedynie do zmywania lakieru zmywaczem do paznokci.
Wielorazowe płatki kosmetyczne sprzedawane są w zestawach po kilka sztuk. Są bezpieczne nawet dla skóry ze skłonnością do podrażnień i alergii. Są też bardzo wielofunkcyjne, biodegradowalne i często nie wymagają użycia kosmetyków do demakijażu, aby skutecznie zmyć make-up. Jeden taki zestaw może być stosowany nawet przez pół roku. Po tym czasie należy go wymienić na nowy, ponieważ takie waciki nie są niezniszczalne. Jest to jednak mimo wszystko bardzo ekonomiczne rozwiązanie.
Żeby jednak takie waciki były bezpieczne dla naszej skóry, a więc nie powodowały niedoskonałości czy stanów zapalnych, należy pamiętać o tym, aby po każdym użyciu je wyprać. Woreczek z wielorazowymi wacikami można prać w pralce w temperaturze zaleconej przez producenta, zazwyczaj nie wyższej niż 60 stopni. Bez obaw można wyprać je również ręcznie.
Gąbka konjac zamiast wacików do demakijażu
Jeśli uważamy, że lepiej zrezygnować z jednorazowych produktów, takich jak waciki kosmetyczne i szukamy dla nich alternatywy, możemy wypróbować również gąbki konjac. To azjatycka roślina, która na przykład w japońskiej czy koreańskiej pielęgnacji wykorzystywana jest od setek lat. Gąbka konjac to nic innego jak myjka wykonana z tej rośliny, która jest w stu procentach biodegradowalna i naturalna. Służy do oczyszczania twarzy. Dodatkowo może być wzbogacona na przykład o naturalne glinki. Zazwyczaj jedna sztuka wystarcza na około 2-3 miesiące standardowego użytkowania. Po tym czasie należy ją wymienić na nową. Co istotne, nie wyrzucamy jej do zwykłego kosza na śmieci, ponieważ ze względu na to, że jest ona biodegradowalna, można umieścić ją w kompostowniku, a nawet włożyć do doniczki. Wtedy produkt ten magazynuje wodę i zapewnia właściwe nawodnienie roślinom.
Używanie gąbki konjac nie jest trudne. Ze względu na to, że sucha jest twarda i dość skurczona, przed jej użyciem należy ją namoczyć tak, aby zmiękła i była przyjemna w dotyku. Myjąc nią twarz, można zrezygnować ze stosowania żeli czy pianek do mycia twarzy. Produkt ten dość głęboko oczyszcza skórę i radzi sobie nawet z większymi zanieczyszczeniami. Gąbka ma odczyn zasadowy, dlatego równoważy pH skóry.
Rękawica glov do zmywania makijażu
Coraz chętniej wykorzystywaną alternatywą dla płatków jest też rękawica glov. Zgodnie z zaleceniami producenta produkt ten ma usuwać makijaż, bez konieczności stosowania mleczka do demakijażu, płynu micelarnego czy innych substancji myjących. Żeby wykonać demakijaż rękawicą glov, wystarczy ją namoczyć ciepłą wodą, a następnie przecierać twarz delikatnymi, okrężnymi ruchami aż do momentu, kiedy zmyjemy z niej wszelkie pozostałości kosmetyków, zanieczyszczenia i sebum.
Rękawica ta dobrze radzi sobie z takimi kosmetykami jak podkład, puder, róż czy bronzer, a więc tymi, które wykorzystuje się do makijażu twarzy. Może jednak nie poradzić sobie z wodoodpornym makijażem oczu, a więc na przykład maskarą. W takim przypadku warto na rękawice nałożyć odrobinę płynu micelarnego i delikatnie zmyć wodoodporny tusz. Rękawica jeżeli jest prawidłowo użytkowana, powinna być wymieniana co około 3 miesiące. Cena takiego produktu różni się w zależności od tego, w jakim miejscu ją nabywamy. Zazwyczaj w drogeriach internetowych jej cena jest niższa niż w sklepach stacjonarnych.
Niejałowe gaziki
Niektórzy eksperci polecają zastąpienie jednorazowych płatków kosmetycznych niejałowymi gazikami. Działanie takie podyktowane jest faktem, iż bardzo często obecnie płatki kosmetyczne wykonywane są z kiepskiej jakości materiałów, które mogą powodować podrażnienie, zwłaszcza wrażliwej cery. Nierzadko wywołują one zaczerwienienie i mogą wysuszyć skórę. Dodatkowo część takich produktów barwionych na biało jest przy pomocy silnie drażniących substancji, takich jak na przykład chlor. Na rynku znajdziemy również jednorazowe płatki kosmetyczne, które są perfumowane składnikami mogącymi wywoływać u niektórych osób alergie.
Wszystko to sprawia, że niektórzy eksperci twierdzą, że dobrą alternatywą dla płatków kosmetycznych są niejałowe gaziki dostępne w aptekach. Ze względu na to, że są one stworzone do opatrywania i oczyszczania ran, muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości i nie mogą zawierać substancji potencjalnie drażniących. W związku z tym nie zawierają alergenów, wybielaczy, barwników czy aromatów. Dodatkowo są wykonane z delikatnych, bawełnianych nitek, a więc są przyjemne dla skóry.
Co więcej, są też chłonne i nierzadko lepiej oczyszczają skórę niż jednorazowe płatki kosmetyczne, ponieważ łatwiej absorbują substancje zawarte w preparatach kosmetycznych a także zanieczyszczenia z powierzchni skóry. W sytuacji, kiedy będziemy mocniej dociskać niejałowe gaziki do skóry, mogą one zastąpić nawet peeling mechaniczny. Jednak nie pozostawiają podrażnień, dlatego mogą być wykorzystywane przez osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień czy niedoskonałości. Waciki nie są drogie i najprawdopodobniej mamy je w swojej apteczce, dlatego możemy sprawdzić, czy faktycznie sprawdzają się jako element pielęgnacji i mają szansę zastąpić płatki i waciki. Pamiętajmy jednak, że nadal stanowią one taki sam odpad jak standardowe waciki.
Dłonie też mogą zastąpić bawełniane waciki
Obecnie coraz więcej osób wykonując swój rytuał pielęgnacyjny, do nanoszenia poszczególnych preparatów wykorzystuje dłonie. Pamiętajmy jednak, że muszą być one czyste, a więc przed rozpoczęciem pielęgnacji, należy umyć je przy pomocy mydła. Dłońmi najlepiej możemy oczyścić twarz, używając w tym celu pianki lub żelu do mycia twarzy. Następnie, by przywrócić naturalne pH skóry przy pomocy toniku, również możemy nalać tę substancję na dłonie i nanosić ją bezpośrednio na naskórek.
Wszelkie kremy, balsamy, zarówno nakładane na twarz, jak i wokół oczu również aplikujemy za pomocą dłoni. Substancje aktywne takie jak na przykład retinol, który działa świetnie na zmarszczki, lepiej wchłoną się, wtedy kiedy zostaną wcześniej rozgrzane w dłoniach. Do suszenia twarzy możemy używać kawałka ręcznika papierowego, lecz jeżeli chcemy być bardziej eko, postawmy na standardowy ręcznik. Pamiętajmy jednak, by codziennie go zmieniać.