Categories :

Czego nie robić podczas wakacji w Turcji?

Turcja jest jednym z najczęściej wybieranych krajów pod względem wyjazdów wakacyjnych. Nic jednak dziwnego, skoro to państwo oferuje nienaganną pogodę, moc atrakcji czy zabytków historycznych. Jak każdy kraj, Turcja ma swoje zasady czy zachowania kulturowe i nie tylko, których nie powinno się lekceważyć. Sprawdźmy zatem, czego nie powinniśmy robić podczas spędzania tam urlopu.

Jakie zachowania kulturowe ma Turcja?

Turcja ma bogatą kulturę, która jest wynikiem wpływów różnych cywilizacji, w tym greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej oraz islamskiej. Jeśli już wybieramy się tam na wakacje, musimy pamiętać o oddawaniu szacunku starszym osobom. W Turcji to właśnie oni oraz ludzie o wyższym statusie społecznym są bardzo szanowani. Kolejnym elementem jest gościnność. Gospodarz swojego domu może nam zaproponować herbatę, kawę lub przekąski, a odmowa jest uważana za brak szacunku.

W Turcji targowanie się jest powszechną praktyką, szczególnie na rynkach i w sklepach z pamiątkami. Warto jednak pamiętać, że targowanie się wymaga pewnej umiejętności i wyczucia. Konieczne jest ono również przy okazywaniu szacunku dla religii – większość ludzi w Turcji wyznaje islam, dlatego szanowanie religii jest bardzo ważne. W meczetach wymagane jest odpowiednie ubranie oraz zachowanie spokoju i ciszy. Jest to jednak bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, którą warto odwiedzić przy pomocy https://www.traveligo.pl/.

Zobacz także: zoom-foto.pl/jak-robic-dobre-zdjecia-telefonem-podczas-wakacji/

Jak ubierać się na wakacjach w Turcji?

Jeśli zdecydujemy się na wakacje w Turcji, warto pamiętać o odpowiednim ubiorze, który będzie nie tylko wygodny, ale także dostosowany do miejscowych zwyczajów i kultury.

W niektórych miejscach, takich jak meczety i świątynie, wymagane jest odpowiednie ubranie, czyli zakryte ramiona i nogi. Warto mieć ze sobą szal lub kurtkę, aby zakryć ramiona w razie potrzeby. Latem w tamtych rejonach panują wysokie temperatury, dlatego warto wybrać lekkie, przewiewne materiały, jak na przykład bawełnę, len lub jedwab.

Choć w turystycznych miejscach można ubierać się swobodniej, to warto pamiętać, że zbyt krótkie spódnice i szorty mogą być uważane za niestosowne. Zdecydowanie większą swobodę mamy przy wyborze obuwia. W Turcji wiele atrakcji turystycznych wymaga dłuższego spaceru, dlatego warto wybrać wygodne buty, jak sandały czy trampki. Konieczne jest również zabranie ze sobą filtra, który będzie blokować docieranie do naszej skóry szkodliwych promieni ultrafioletowych. Szczególnie w sezonie letnim słońce operuje tam bardzo mocno, dlatego też warto mieć pod ręką chustę bądź przewiewny kapelusz. Wakacje w Turcji mogą być zatem niezapomnianą przygodą, jednak konieczne jest pamiętanie o zasadach wymienionych powyżej.

Dodaj komentarz