Categories :

Czego nie powinno się jeść na noc?

Temat jedzenia przed snem od wielu lat budzi spore kontrowersje i jest kwestią sporną nawet wśród dietetyków. Jednak nie ulega wątpliwości, że ostatni posiłek, a także odstęp między jego spożyciem a pójściem spać, wpływają na jakość naszego snu. Objadanie się przed snem negatywnie oddziałuje nie tylko na nasz układ pokarmowy, ale również na masę ciała i może być jedną z przyczyn, dla których nie możemy pozbyć się zbędnych kilogramów lub przybieramy na wadze. Warto wiedzieć, że istnieją pewne potrawy, których lepiej nie jeść na noc, ponieważ są one ciężkostrawne i obciążają układ trawienny. Czego należy unikać przed snem? Sprawdźmy.

Ostatni posiłek a jakość snu

Jedzenie późnym wieczorem lub nocą ma negatywny wpływ na jakość naszego snu. Na przykład zjedzone na późną kolację węglowodany, chociaż ułatwiają nam zasypianie, to skracają tzw. fazę głębokiego wypoczynku. Warto mieć świadomość, że długotrwałe zaburzenia snu, mogą doprowadzić do zaburzeń metabolicznych, takich jak na przykład cukrzyca typu 2. Z tego powodu, warto wyeliminować wszelkie czynniki, które wpływają negatywnie na jakość naszego wypoczynku. Dlatego niektórych dań lepiej nie jeść na kolację, a ostatni posiłek przed snem najlepiej spożyć minimum 2-3 godziny przed pójściem spać.

Kofeina a problemy ze snem

Czego nie wolno jeść przed snem? Przede wszystkim produktów, które zawierają kofeinę i inne substancje pobudzające organizm. Nie zaleca się więc spożywania na kolację czarnej herbaty, kakao i czekolady. Co więcej, kofeina działa na nasz organizm, pobudzając pracę serca i stymulując układ nerwowy nawet przez sześć godzin po jej spożyciu. Dlatego nie należy jej przyjmować nie tylko wieczorem, ale już po południu, aby zachować ten sześciogodzinny okres między kawą a snem.

Niewskazane jedzenie późnym wieczorem – fast foody i smażone potrawy

Czego lepiej unikać przed snem? Fast foodów i smażonych potraw. Bardzo często są to produkty ciężkostrawne, dlatego też organizm, aby je strawić, potrzebuje kilku godzin wytężonej pracy. Obciążony układ trawienny nie tylko utrudnia nam zasypianie, ale również ma wpływ na jakość snu. Przysłowie, które mówi, by kolację oddać wrogowi, ma więc pewien sens, jeśli mówimy o ciężkostrawnych daniach.

Dużym błędem jest jedzenie przed pójściem do łóżka tłustych potraw, takich jak pizza, frytki czy chipsów. Metabolizm w nocy zwalnia, a więc trudniej mu będzie strawić we właściwy sposób to pożywienie, a więc część na pewno odłoży w postaci tkanki tłuszczowej. Fast foody zaburzają też cykl snu głębokiego, powodują zgagę i refluks. Dlatego ich spożycie na noc może prowadzić do nieprzyjemnych problemów trawiennych, a w skrajnym przypadku do poważnych chorób. Wieczorne podjadanie niezdrowych przekąsek może skutkować też zwiększeniem masy ciała.

Czego nie jeść na kolację? Czerwonego mięsa

Jakich jeszcze produktów lepiej unikać przed snem? Czerwonego mięsa. Mimo że jest ono źródłem minerałów i witamin, zwłaszcza z grupy B, to lepiej nie używać go do wykonywania kolacji. Ze względu na dużą ilość białka w czerwonym mięsie, produkt ten wpływa na pracę układu trawiennego i spowalnia trawienie. Z tego powodu, dobrym pomysłem jest zjedzenie go na obiad. Wytężona praca układu pokarmowego wywołana przez ciężkie danie, które zjedliśmy na kolację, powoduje nie tylko problemy z zaśnięciem, ale wpływa na poszczególne fazy snu, między innymi te, podczas których pojawiają się marzenia senne.

Czy można jeść przed snem owoce i warzywa?

Czy do wieczornego menu możemy włączyć warzywa i owoce? Warto mieć świadomość, że mimo korzystnego wpływu owoców na nasz organizm, ze względu na ilość cukru, którą zawierają, nie są one polecane na kolację. Nadmiar cukrów, nawet jeżeli są one pochodzenia naturalnego, może odkładać się w postaci tłuszczu, powodując nadwagę i otyłość.

Dodatkowo zjedzenie owoców na noc zwiększa poziom glukozy we krwi, przez co stajemy się bardziej pobudzeni i możemy mieć problem z zaśnięciem. Jeżeli już musimy zjeść owoce na kolację, postawmy na nie w rozsądnych ilościach. Należy spożyć je minimum 3 godziny przed snem i postawić na te o niskim indeksie glikemicznym, a więc na przykład na maliny, truskawki, porzeczki lub jagody, które mają mniejszą ilość cukrów prostych. Wkomponujmy je w lekkostrawny, pełnowartościowy posiłek.

Większość warzyw warto spożywać przed snem. Jednak w tym przypadku powinniśmy wystrzegać się produktów bogatych w błonnik nierozpuszczalny, które dłużej zalegają w jelitach, a więc na przykład pomidorów, szpinaku, kalafiora czy kapusty pekińskiej. Te warzywa powinniśmy zjeść do obiadu, aby zredukować ich wpływ na sen. Ze względu na to, że często powodują one wzdęcia, mogą utrudniać nam zasypianie, co powoduje obniżenie poziomu serotoniny i melatoniny w naszym organizmie.

Kiedy zjeść ostatni posiłek i jakie produkty zapewnią nam dobry sen?

Jedzenie w nocy ma niekorzystny wpływ na nasz rytm dobowy i sylwetkę. Nie oznacza to jednak, że jedzenie wieczorem jest całkowicie zabronione. Teoria, według której ostatni posiłek dnia należy spożyć o godzinie 18.00, już dawno została obalona. Obecnie wiemy, że należy zjeść kolację około 2-3 godziny przed snem. Jedzenie kolacji wcześniej, zwiększa prawdopodobieństwo, że tuż przed snem sięgniemy po niezdrową przekąskę i narazimy się na bezsenność.

Danie takie powinno być lekkostrawne, dlatego wbrew pozorom lepiej, jeśli jego składniki w większości nie należą do węglowodanów. Możemy postawić więc na coś, co nie tuczy, na przykład na pełnoziarniste pieczywo z chudą wędliną lub serkiem do smarowania, aby z jednej strony nie iść spać głodnym, a z drugiej ułatwić regenerację organizmu.

Dodaj komentarz