Wszystko, co jemy i pijemy, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a także na jakość snu. Warto wiedzieć, jakie napoje spożyte nie tylko tuż przed snem, ale nawet wiele godzin przed nim, mogą nam zaburzyć wypoczynek, powodować bezsenność i być przyczyną kłopotów z zasypianiem. Czego lepiej nie pić przed snem? Sprawdźmy, jakich produktów dobrze jest unikać przed pójściem spać.
Picie wody przed snem – czy jest wskazane?
Opinie dotyczące picia wody przed snem są różnorodne. Część osób uważa, że szklanka wody przed snem pomaga nam w zasypianiu i nawadnia organizm. Wypijanie wody przed pójściem spać jest ważne z punktu widzenia pracy układu krążenia. Jak wiadomo, w ciągu dnia, grawitacja zatrzymuje wodę głównie w dolnej części ciała. W sytuacji, kiedy kładziemy się do łóżka, nogi są wówczas w tej samym poziomie co nerki, dzięki czemu narząd ten znacznie łatwiej i szybciej usuwa wodę wraz z toksynami z organizmu. Niektóre osoby, jeżeli nie napiją się wody przed snem, mają problem z bardzo niskim ciśnieniem, a nawet odczuwają kołatanie serca. Co więcej, niedobór wody ma również wpływ na obniżenie stężenia elektrolitów we krwi, co może powodować nieprzyjemne skurcze mięśni podczas snu.
Przeciwne opinie dotyczące picia wody przed snem, mówią o tym, że spożywanie jakichkolwiek płynów, w tym wody tuż przed snem zaburza jego cykl. Mowa tutaj jednak o wypijaniu wody jedynie kilka minut przed snem. Eksperci od efektywnego zasypiania twierdzą, że takie działanie powoduje wzrost ryzyka nadmiernego nawodnienia, a w efekcie prowadzi do tak zwanej nokturii, czyli zaburzenia polegającego na częstym oddawaniu moczu w nocy. Spożycie wody przed snem w umiarkowanych ilościach jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, dlatego nie powinniśmy rezygnować z tego nawyku, zwłaszcza jeśli problem nokturii nas nie dotyczy.
Kofeina – dlaczego nie powinniśmy pić kawy i herbaty przed snem?
Przed snem nie powinniśmy spożywać napojów, które zawierają kofeinę lub teinę, ponieważ substancje te wykazują działanie pobudzające. Z tego powodu, już w drugiej połowie dnia, nie należy pić kawy, napojów energetycznych zawierających kofeinę, a także mocnej herbaty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że herbata zawiera teinę, która jest substancją bardzo podobną do kofeiny, a więc wykazuje działanie pobudzające. Dlatego picie herbaty przed snem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ napar ten zamiast pomoc w zaśnięciu, pogarsza jakość snu. Z tego powodu przed snem nie pijmy zarówno czarnej herbaty, jak i czerwonej, a także białej, ponieważ gatunki te zawierają najwięcej teiny.
Alkohol – dlaczego go unikać ze względu na możliwe problemy ze snem?
Spożywanie alkoholu przed pójściem spać również wpływa na jakość naszego snu. Rady dotyczące tego, że warto pić niewielkie ilości alkoholu przed pójściem spać, ponieważ ma on nam pomóc w zaśnięciu, są błędne. Mimo tego, że alkohol faktycznie wykazuje działanie uspokajające i może spowodować u nas senność, to ma niekorzystny wpływ na nasz sen, a przede wszystkim jego jakość. Dlatego, nawet jeżeli wypijemy lampkę wina dwie godziny przed snem, to chociaż będziemy czuć się zrelaksowani, nasz sen może być niespokojny. Co więcej, możemy się w ciągu nocy kilka razy wybudzić i dodatkowo mieć problem z ponownym zaśnięciem. Taki sen nie będzie więc sprzyjał regeneracji i wypoczynkowi. Z tego powodu, jeżeli wieczorem wypiliśmy niewielką ilość alkoholu – będziemy niewyspani, a jeżeli dodatkowo przesadziliśmy z jego ilością – będziemy musieli zmierzyć się z tzw. kacem.
Gazowane i słodkie napoje na noc – dlaczego mogą powodować bezsenność?
Na liście napojów, które mają negatywny wpływ na sen, można umieścić również słodkie napoje gazowane. Zostały nawet przeprowadzone badania, w których udowodniono powiązanie między piciem takich napoi a małą ilością snu. Dlaczego takie napoje nie pomogą zasnąć nikomu? Bardzo często znajduje się w nich kofeina, która jak wiadomo, ma działanie pobudzające, a więc blokuje wydzielanie melatoniny i powoduje problemy z zaśnięciem. W takich napojach znajduje się też wiele niezdrowych substancji m.in. duże ilości cukru, który w początkowej fazie pobudza nasz organizm, lecz później nie pozwala nam na dobry sen. Cukier przyczynia się też między innymi do zwiększenia ryzyka chrapania w nocy.
Czy naparu z zielonej herbaty również należy unikać?
Wiele osób zastanawia się, czy tuż przed pójściem spać, można wypić zieloną herbatę, czy również jej należy unikać. Zielona herbata na noc – czy warto po nią sięgać? Tak. Zaleca się jednak przygotowywanie tego naparu z torebki, która już wcześniej była użyta, a więc zrobienie herbaty z tak zwanego drugiego parzenia. Dzięki temu zachowuje ona swoje walory smakowe, a jednocześnie jest delikatniejsza i ma słabsze działanie. Pamiętajmy, że w zielonej herbacie również znajdują się pewne ilości teiny.
Osoby, które chcą przyśpieszyć swój metabolizm, pijąc większe ilości płynów i niemające problemu z nokturią, mogą wypić jedną szklankę wody przed snem, która daje uczucie sytości, dzięki czemu nie będą mieli ochoty na to, by podjadać i wybudzać się w nocy. Fani herbat wiedzą już czego unikać. Jednak co najlepiej pić przed snem, aby wyciszyć swój organizm. Zalecane jest spożywanie herbatek ziołowych, które wyciszają i ułatwiają zasypianie. Zalicza się do nich na przykład napary z melisy, rumianku czy mięty.